Dr. İlknur Kırmızıgül Üner

 

FODER

Yönetim Kurulu Üyesi, Yönetim Danışmanı, Finans Yazarı, Eğitmen

1977 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Üner 1998 yılında Marmara Üniversitesi İktisat Bölümü’nde lisans eğitimini, 2002 yılında Marmara Üniversitesi Maliye Teorisi Bölümü’nde yüksek lisans eğitimini, 2013 yılında TC Kadir Has Üniversitesi Finans Bankacılık Bölümü’nde doktorasını tamamladı.

1998 yılında Şekeryatırım Menkul Değerler AŞ’de uzman yardımcısı olarak başladığı iş hayatında 2000 yılında Akyatırım Menkul Değerler AŞ’de uzman olarak devam etmiştir.2003 yılında Akbank Hazine Sermaye Piyasaları Bölümüne tayin olan Üner,  ‘Yatırım Fonları Back Office Birimi’ni kurup 3 yıl yöneticiliğini , 7 yıl ‘Türev Ürünler Operasyon Birimi’ yöneticiliğini yapmıştır. 2013 yılında Burganbank Risk Yönetim Grubunun bünyesinde ‘Hazine Middle Office Birimini’ kurmak üzere göreve başlamış birimi kurup 2016 yılına kadar müdürlüğünü yürütmüştür.2016 yılında Aktifbank bünyesinde Portföy Saklama Birimini kurup 2019 yılına kadar müdürlüğünü yürütmüştür.

Hazine ve sermaye piyasası ürünlerinin (yatırım fonları, türev ürünler vb) operasyonel süreçlerinin yürütülmesi, risk yönetiminin gerçekleştirilmesi, sermaye piyasası mevzuatı, vergi mevzuatı gibi teknik konularda uzmanlaşmıştır. Görevi sırasında sorumlu olduğu ürünlerin on beş farklı projesinde proje yöneticiliğini de gerçekleştirmiştir.

Halen FODER’in yönetim kurulu üyeliğini yürütmekte olan Üner, yönetim danışmanı, finans yazarı ve eğitmen olarak görev yapmaktadır.

2016 yılında “Türev Ürünlerin Gizli Doğası” kitabı, 2017 yılında ‘Acemi Finansçının Günlüğü’ kitabı yayınlanmıştır.